Tappra iskrigare I Bålsta
Inlagd: 17 december 2011, kl 23:28
Wings 03 åkte under lördagen till Bålsta med 2 lag för matcher mot VIK Västerås och Bålsta.
Detta var ett beslut som togs av ledningen då det fanns en plats vakant i detta poolspel. Vi visste att det skulle bli tufft idag pga av en hel del frånvaro av olika anledningar. Tommy och Mattias hade varsin 7 man stark trupp plus målvakt att förfoga över.
Wings började båda sina matcher på ett bra sätt, även om inte allt gick som planerat så visade spelarna bra inställning och stundtals även fint spel vilket resulterade i bra resultat. När vi efter första matchen fick ytterligare sjukdom i Tommys lag samt att de hade lite skador till och från gick de bitvis runt utan avbytare. På Mattias sida var det lite småskavanker här och där men inget allvarligt. Vi hade pratat om innan att vi har gjort en otroligt fin resa från starten i år fram till jul och nu lovade vi varandra en fin landning på denna resa i årets sista Björnliganspel. Landningen blev perfekt.
Alla visar prov på riktigt härlig inställning och kämpa glöd. Ingen viker ner sig även om man har spelat mycket och är väldigt trött.
Wings 03 visade idag att vi har en härlig grupp iskrigare som kämpar för varandra i alla lägen.
Riktigt bra jobbat idag allihop!
//Ledningen
Tillbaka