Målvaktsträning startar snart!
Inlagd: 9 augusti 2011, kl 12:30

Vi är mycket glada att kunna meddela att målvaktsträningen på måndagar som varit så uppskattad även kommer att fortsatta denna säsong. Vi är också stolta över att Stefan Ladhe från Sweden Hockey Institute är den instruktör som kommer att utbilda våra målvakter. träningen beräknas gå igång vecka 36 och det kommer även att bli en heldag för målvakterna i början av september med flera ispass, teori och videoanalys.
Här Sweden Hockey Institutes beskrivning av Stefan Ladhe:
Stefan har varit med att starta SHI, han är delägare och styrelseledamot i företaget. Innan SHI jobbade Stefan med idrottsförsäkringar på Folksam. Han började jobba med Djurgårdens junior och ungdomsmålvakter 1991.
Stefan har varit med i Svenska Ishockeyförbundets verksamhet som utbildare och målvaktsinstruktör för tio årgångar av juniorlandslag, de flesta årgångarna med J20 laget, som resulterat i två silvermedaljer och ett brons de senaste tre säsongerna.
Han har även skrivit utbildningsmaterial i form av en bok och en målvakts CD med filmer, men även varit delaktig i den senaste produktionen Målvaktspärmen.
Eftersom Stefan har jobbat som konsult genom SHI har han hunnit med att jobba i inte mindre än elva elitklubbar på allsvensk och elitserienivå: Arlanda (AS-4 säs), Hammarby, (AS-6 säs), AIK (ES-1 säs), Färjestad (ES-3 säs), Malmö (ES-2 säs), HV71 (ES-1 säs), Almtuna (AS-3 säs), Oskarshamn (AS-3 säs) och Luleå (ES-1 säs), Leksand (AS-1 säs) och Södertälje SK (ES-1 säs).
Under AVM 2010 jobbade Stefan med det Danska landslaget.
Kommande säsong kommer han att inleda sitt andra år som målvaktscoach för Tre Kronor.
Tillbaka