Extra mv-träning!

Inlagd: 18 mars 2011, kl 00:05


Vi håller en extra mv-träning den 22 mars i Hägernäs som också blir som en avslutning av denna säsongs uppskattade träningar för målvakterna.
Till vår glädje kommer Stefan Lahde från SHI att hålla denna träning. Mer om Stefan kan ni läsa nedan.
Den yngre gruppen kommer att vara på is mellan 19.00-20.10 och den äldre mellan 20.10-21.20.


Stefan har varit med i Svenska Ishockeyförbundets verksamhet som utbildare och målvaktsinstruktör för tio årgångar av juniorlandslag, de flesta årgångarna med J20 laget, som resulterat i två silvermedaljer och ett brons de senaste tre säsongerna.
Han har även skrivit utbildningsmaterial i form av en bok och en målvakts CD med filmer, men även varit delaktig i den senaste produktionen Målvaktspärmen.
Eftersom Stefan har jobbat som konsult genom SHI har han hunnit med att jobba i inte mindre än tio elitklubbar på allsvensk och elitserienivå: Arlanda (AS-4 säs), Hammarby, (AS-6 säs), AIK (ES-1 säs), Färjestad (ES-3 säs), Malmö (ES-2 säs), HV71 (ES-1 säs), Almtuna (AS-3 säs), Oskarshamn (AS-3 säs) och Luleå (ES-1 säs) och Leksand (AS-1 säs).
Under AVM 2010 jobbade Stefan med det Danska landslaget.

Innevarande säsong är han målvaktscoach för Tre Kronor och Södertälje SK.

Tillbaka


Foosball   |  Biljardbord   |  Biljard   |  Bordtennisbord

Skapad av Lagsidan.se   |   Lägg till Favoriter   |   Gör till Startsida   |   Atom & RSS
Meny
Tjäna pengar
Lag i föreningen
Egna sidor
Länkar
Tjäna pengar-katalogen

E-postlista


Meddela mig vid...
Gästboksinlägg
Utskick
Nyhet

Information
Senast uppdaterad
2012-05-19
Besökare
83157
Genereringstid
11,1719 sekunder