En bra och spännande 0-0 match

Inlagd: 22 augusti 2010, kl 11:12

Matfors IF Vs Östavall IF 0-0

Vi är obesegrade på Thulevallen och kommer att bli otroligt svårslagna i vår egen arena, det visade vi igår.

Jag skrev senast att vi ger oss aldrig, vilket gårdagens match var ett signum på, Matfors som spelmässigt är bättre än vad motståndarna var igår, och där vi emellanåt lirade ut dom rejält med vår rörelse och passningsspel, underbart att se hur vi växer för varje match.

Vi har ett underbart go i laget och vi har snart filat bort det som var lite tydligare i vårt unga lovande lag, där vi tidigare kunde bli lite ängsliga och osäkra i vårt agerande En helt normal utveckling man går igenom när man ligger mellan junior och seniorspelare.

Men jag är absolut inte förvånad att vi är där nu, dvs ett seniorlag som kommer , om vi håller ihop och fortsätter jobba tillsammans utvecklas till ett lag som kommer att ta steget vidare upp i seriesystemet, vi har det materialet nu.

Gårdagens match var nog den mest innehållsrika 0-0 match jag upplevt på länge, Målchanser skapades åt båda håll, men två bra försvarsspel och en del flyt, och dåliga avslut gör att 0-0 stod sig matchen igenom.

Är mer än nöjd, då matchbilden var att Östavall med sina långbollar och tyngd får koma till avslut i den oordning som uppstår i tilltrasslade situationer, där det är mer slumpen och flyt som skapar deras chanser.

Medans vi skapar våra målchanser genom att hålla boll efter marken, flytta med hela laget i anfall och i rörelse och med passningsalternativ både i djupled och bakåt för att sen kunna vända spelat genom mittfält eller backar för att spela oss fram till våra chanser, det är så fotboll ska spelas och det är så vi ska fortsätta spela i Matfors IF.

”Tjongfyran” har fått ett spelande lag, Matfors IF och tack och lov för det…

Måste passa på och berömma hela lagets inställning igår som var klockren och bestämd i 90 min, vi ger oss aldrig. Underbart att få vara med er, tack.

Fredrik vår målis som trots en känning i låret genomför matchen på ett strålande sätt, och har ett par svettiga och avgörande räddningar.

Backlinjen som är solid säker och grymt bra i sitt gemensamma agerande, där Jonas ägde luftrummet i går och kändes som han var typ 3m lång.

Vår kapten Sanken bara växer för varje match, är på väg att bli lite av fyrans John Terry är för England och Chelsea. Har klivit in i rollen som mittback och kapten på ett grymt sätt, där han styr sitt lag på ett fördömligt sätt, och med sina offrande glidtacklingar slänger sig hej vilt. Inte hundraprocentig i sitt positionsspel, men inte heller rädd för at bli smutsig om shortsen, löser han det som kommer i hans väg.

Kevin som igår var magisk och totalt ägde sin kant utan ett enda misstag i 90 min, och såg inte ens trött ut efter matchen.

Emil. S som visar vilken duktig fotbollsspelare han är, där han fick ta rollen som ytterback igår och klarade det hur enkelt som helst. Han såg ut som han inte gjort annat. Grymt bra jobbat.

Alex denne nordsvenska Matforsardenner som verkar ha ett arbetshjärta som skulle lätt kunna driva en Cartepiller, springer i stort sett hela matcherna, vinner boll, är med defensivt för att sedan slänga väg ett avslut på motståndarna, otroligt viktig för laget.

Godda vår egen Ruud Gullit som med sin teknik kan plocka ner en tillsynes omöjlig boll som dom flesta skulle hamna i gipsvagga för. Har ett bra spel i kroppen, och i samspel med Alex gör att vi vinner mycket boll på mittfältet.

Robin och Ante gör det jobbigt för motståndarna hela tiden, Ante med sin ettriga stil och troligen otroligt irriterande för motståndarna med sin löpvillighet.

Robin som med sin styrka, och förmåga att suga in bollen skapar chanser för sig själv och sina medspelare.

Borra sliter och skapar ett flertal bra lägen, och ser ut att vara på allvar tillbaks i gammal god form.

Adam gör även han ett mkt gott dagsverk, syns att han lite ovan sin roll som yttermittfältare, men konstruktiv när han har boll.

Avslutningsvis, återigen tack för en trevlig kväll på Thules magiska matta, ochh alla inblandade runt Matfors IF A-lag.

Väl mött Cochen//

Tillbaka


Bordtennisbord   |  Biljardbord   |  Airhockey   |  Dart

Skapad av Lagsidan.se   |   Lägg till Favoriter   |   Gör till Startsida   |   Atom & RSS
Meny
Tjäna pengar
Lag i föreningen
Klubbsidan
Egna sidor
Länkar
Umeå Fotbollsfestival

Tjäna pengar-katalogen
Sponsorer


E-postlista


Meddela mig vid...
Gästboksinlägg
Utskick
Nyhet
Resultat

Information
Senast uppdaterad
2012-05-25
Besökare
139562
Genereringstid
0,0625 sekunder