Bokning
BOKNING
Det Frösö IF helägda arenabolaget AB Lövsta Aktivitetscenter disponerar mellan den 1 april och 22 oktober den nedre delen av Lövsta IP och har på denna del ansvar för nedanstående anläggningar.
Det är denna del som i denna etapp utgör projektet Lövsta Aktivitetscenter.
I serveringsbyggnaden finns två stycken omklädningsrum som i första hand är avsedda för konstgräsplanerna och då företrädesvis matcher på dessa.
Bokning sker via Frösö IF kansli på 063-12 88 59.
Den övre delen av området med bland annat 11-manna gräsplan ansvarar Östersunds kommun för. I tegelbyggnaden vid entrén till området finns två stycken omklädningsrum som i första hand är avsedda för gräsplanen och då företrädesvis matcher på denna.
Bokning sker via kommunen på 063-14 36 09.
Fotbollsanläggningar
Lövsta Aktivitetscenters konstgräsplaner byggdes hösten 2006 och är belagda med Tarkett Evolution med Terra XPS-fyllning. Ett tredje generationens konstgräs levererat av Unisport och med markarbeten utförda av NCC Mark.
En fullödig matchbelysning finns runt 11-manna och 7-mannaplanen. Under våren 2007 kommer 5-mannaplanen att kompletteras med träningsbelysning.
11-manna plan (planmått 105x65 m) kan bokas som helplan eller halvplan
½ plan A: 7-manna korpmål
½ plan B: 7-manna korpmål
7-manna plan (planmått 60x40m) bokas som helplan och har 7-manna ungdomsmål
5-manna plan (planmått 62x20m) kan bokas som helplan eller halvplan
½ plan D: 5-manna ungdomsmål samt linjer för handikappboccia
½ plan E: 5-manna ungdomsmål.
Övriga anläggningar på Lövsta Aktivitetscenter
Tennisplaner asfaltsbelagda 2 st (bokningsfri)
Streetbasketplan asfaltsbelagd (bokningsfri)
Kringliggande idrotts- och turistanläggningar
I anslutning till Lövsta Aktivitetscenter finns även:
Lövsta träningsspår med elbelysning.
Lövstabadet sommaräventyrsbad
Kvarnsved Familjevandrarhem.
På Frösön hittar du också Frösöbergets äventyrsanläggning, Frösö Zoo och Frösö Camping.