Välkomna till F11 och F10:s sida!!! 
Kinne-Vedums F11 och F10 – kommande aktiviteter
Årets planering:
OBS! Ingen mer inomhusträning! Vi börjar ute på Kinnevallen den 10 april klockan 17.30-19.00
23 maj - F11 match borta mot Lidköpings FK. Samling MyWay 17.15!
24 maj - F10 match hemma mot Björsäter samling 17,15 Kinnevallen
29 maj - Träning Kinnevallen 17.30-19.00! Ombyte och dusch på Kinnevallen!
31 maj - F11 match hemma mot Mariestads BoIS. Samling Kinnevallen 17.15! F10 - Träning Kinnevallen 17.30-19.00! Ombyte och dusch på Kinnevallen!
3 juni - F10 match borta mot Hällekis samling
second hand 14,00
5 juni - F11 match borta mot Tidavad. Samling MyWay 17.45! F10 - Träning Kinnevallen 17.30-19.00! Ombyte och dusch på Kinnevallen!
7 juni - Träning Kinnevallen 17.30-19.00! Ombyte och dusch på Kinnevallen!
F10 Match hemma mot Lundsbrunn samling 17,15
Kinnevallen.
9 juni - F11 spelar Junicupen i Ardala!
12 juni - Träning Kinnevallen 17.30-19.00! Ombyte och dusch på Kinnevallen!
13 juni - F10 match borta mot Sils IF samling
Sils parkering 17,45
14 juni - F11 match hemma mot Hällekis IF. Samling Kinnevallen 17.15! F10 - Träning Kinnevallen 17.30-19.00! Ombyte och dusch på Kinnevallen!
16 juni - F10 spelar Lithells cup i Grästorp!
17 juni - F11 spelar Lithells cup i Grästorp!
19 juni - Träning Kinnevallen 17.30-19.00! Ombyte och dusch på Kinnevallen!
21 juni - Träning Kinnevallen 17.30-19.00! Ombyte och dusch på Kinnevallen!
F10 - Match borta mot Lidköpings Fk samling Second hand
16,45
18-19 augusti - Träningsläger Flämslätt!
Välkomna alla gamla och nya spelare!!!
Har ni frågor eller funderingar, kontakta oss!
Fredrik Strandrot
0511-341031 el. 0722-170665
0511-51482 el. 0706-243465
Håkan Johansson
0511-56013 el. 0708-395906
-------------------Matchreferat 2012------------------
Seriespel F 0 mot Björsäter 24 maj 2012
Varmt väder 27 plus och match luften var stillastående.
Tjejerna var taggade som vanligt inför match.
Björsäter hade stärkt upp med några 11 åringar så det var några som var lite stora men det gick då Kvif är kvicka i benen.
Vi nötte på med vårt spel och det gav resultat efter en stund då målen började komma.
Passningsspelet blir bara viktigare och viktigare då vi ser att vi kan få snabba kontringar.
Bra gjort tjejer i värmen.
Resultat Kvif-Björsäter 3-0
Mål
Thea 2 Moa 1
Seriespel F10 mot Tymer 20maj 2012
Bortamatch mot Tymer i första vårvärmen det var härligt.
Det blev en parad från start till mål,vårt passningsspel fungerade bra
så vi nötte på och spelade ut dom hela matchen igenom.
Alla kämpade galant och vi hade kul tillsammans.
Bra spelat allihop.
Resultat Tymer-Kvif 1-6
mål Thea 3 Moa 2 och Tilda 1
Seriespel F11 mot Skövde KiK 17 maj 2012
Återigen tillbaka på Kinnevallen och match mot Skövde KiK. I en isande motvind gjorde tjejerna en jättebra första halvlek där i långa perioder blev tillbakatryckta av Skövdetjejernas fina passningsspel och motvinden. Utan mycket bra målvaktspel av Moa kunde halvtidssiffrorna 1-2 varit än större... Vår reducering till 1-2 gjorde Maja efter ett VÄNSTERskott! 
I andra räknade vi med lite hjälp av vinden kunna förlägga spelet på motståndarnas planhalva. Vårat lag blev dock väldigt utdraget då vi stundtals inte fyller på framåt med hela laget. Dock gör våra tjejer en jättebra match och kämpar så gott vi kan! Än en gång lyckas Maja peta in en reducering och fastställer resultatet till 2-6. Bra jobbat!!! 
Kvif - Skövde KiK 2-6
Mål: Maja 2
Seriespel F11 mot Axvalls IF 9 maj 2012
Bortamatch mot Axvall på onsdagkvällen och F11 fick sin revansch efter förlusten i första matchen. Det var ett väldigt laddat och bestämt lag som klev ut på gräsmattan. Redan från start trampade tjejerna pedalen i botten och lyckades med nästan allt i första halvlek. Passningar, dribblingar och skott gjorde att Kvif gick till halvtidsvila med 4-0 efter mål av Amanda, Maja och Ella. 
I andra halvlek forsatte det frejdiga anfallsspelet och hade vi bara haft skärpan och kylan framför målet hade vi gjort tvåsiffrigt... Nu slutade matchen 7-1 efter ytterligare mål av Amanda, Maja och Ella. Dock fanns det som sagt bud på mer men de målen sparar vi till nästa match! Bra kämpat tjejer! 
Axvalls IF - Kvif 1-7
Mål: Ella 3, Amanda 2 och Maja 2
Bilder finns nu upplagda från F10:s match mot Lidköping FK den 6 Maj 2012. Gå in på bilder och filer i menyn till vänster. Klicka sedan på mappen "F10 - 2012" och därefter på "säsongs premiär 6/5 2012". 
Serie spel F10 mot Lidköpings FK 6 maj 2012
En solig eftermiddag på Kinnevallen med tjejerna laddade till max inför premiären.
Vi började stenhårt från start och tog kommandot direkt. Chanserna började rada upp sig med stolpskott och ribba innan Thea fick sätta första målet. Alla kämpade jättebra på sina positioner backar,mitt,och toppar plus en målvakt i högform gjorde att det bara flöt på och chanser kom hela tiden. Målen kom 1,2,3,4-0 innan halvtid.
I andra halvlek försökte LFK med att flytta upp sitt lag men våra backar klarade av dom med glans och han till och med och briljera med lite finter ute på kanterna.
Det vi får ta med oss till nästa match är att inte glömma och passa vissa körde lite för länge och vi tappade några chanser på det.
Resultat KVIF-LFK 5-1
Mål: Thea 4 Elin 1
Men i det stora hela mycket bra spelat allihop i F10 laget. 
Seriespel F11 mot Våmbs IF 3 maj 2012
Seriepremiär!!!
Äntligen så började då säsongens matchande med en kamp hemma mot Våmbs IF från Skövde. Lite förväntansfulla och nervösa klev vi ut på Kinnevallens gröna matta... Matchen började lite trevande från båda håll där lagen mest höll till på mittplan utan några direkta målchanser. Tyvärr lyckades Våmb peta in två bollar innan halvtidsvilan... 
Dock gav vi inte slaget förlorat utan kom ut med förnyade krafter till nästa halvlek. Efter mycket springande och sparkande slutade matchen dock 0-5 till Våmb. Vi kommer tillbaka med ännu mer kämpaglöd!
Tack Moa för att du ställde upp som målvakt!
Gorbys cup Källby 28/4 2012
Årets första matcher är nu spelade och det blev en mycket spännade dag i Källby.
Vi mötte flera av våra motståndare i serien bla Tymer,Hällekis,Källby
Detta var våra första matcher på 7 manna plan och därför testades lite olika spel och positioner.
Match 1 Tymer
Tjejerna spelade kanon med massor av chanser men bollen ville inte in i mål det lyckades tyvärr våra motståndare med en gång så de vann med 1-0
Match 2 Källby
Vi ändrade lite inför denna match och flyttade upp laget för att göra fler mål och det blev succe direkt seger med 5-0 mål av Moa,Thea,Maja
Match 3 Hällekis
Återigen en sådan där match där vi skapade chanser men inte fick in bollen.
Hällekis hade en chans och gjorde mål på den.
Match 4 Rackeby
Denna match hände det grejer direkt vi tog ett tidigt ledningsmål och sedan körde vi bara på samtliga gjorde en kanon match och slet verkligen ända till slut.Det man märkte denna match var att nu började era positioner sitta och mittfältet hjälpte till både uppåt och neråt.
resultat 3-2 till OSS. Bra gjort allihop.
Match 5 semi Tymer
Tjejerna fortsätter att spela bra och vi började se chanser tidigt att kunna gå till final.Thea storspelar framför mål och gör både 1-0 och 2-0 som blir slutresultatet.
Match 6 final mot Rackeby
Vilken känsla att gå till final efter allt som hänt denna dag.
Tjejerna började kanon och markerade ut RIKs två stjärnor vi lyckades hålla 0-0 till halvlek.Efter sidbytet i halvlek började det märkas att den korta pausen mellan matcherna gjorde att de trötta benen började märkas.Vi orkade inte riktigt hålla samma tempo och då kom chanserna för RIK och de gjorde några täta mål.
Slutresultat 4-0 till Rackeby.
Summering
Fredrik och jag är mycket nöjda med er insats alla slet verkligen och jag hoppas ni hade lika roligt som vi.
Igelkotten cup 2012 F11 25/2-2012
Dags för årets första cup! Dagen till ära hade vi fått "låna in" Malin från de äldre tjejerna som målvakt. Detta tackar vi för då! 
Gruppspelet inleddes mot Tidavad och våra tjejer satte full fart direkt. Då matcherna var korta (12 minuter) var man tvungen att köra tufft från start. Tjejerna pressade på och skapade flera lägen men lyckades inte få in bolluslingen... Malin i mål fick knappt röra bollen och det säger väl en del om spelövertaget vi hade!
I andra matchen ställdes vi mot Väring och matchbilden var väldigt lik den första... Denna gång lyckades vi dock peta in en boll genom Rebecka Garcia! 
Avslutande gruppspelsmatchen blev en ren gruppfinal där vi ställdes mot Falköpings KiK. I denna match märktes det tyvärr att vi fortfarande har lite för mycket respekt när vi spelar mot "större" spelare... Matchen blev en jämn tillställning där vi inte riktigt kom upp till den standard på spelet som vi kan. Vi hade ju varit tvugna att vinna sista matchen men den slutade tyvärr mållös...
På det stora hela har ändå tjejerna gjort en kanonturnering! Betänk att de flesta motståndarna är året äldre och då blir prestationen än större..! 
Vi som var med:
Malin, Ella, Ida, Rebecka G, Rebecka F, Ellen, Olivia, Raghad, Klara och Maja!
Träningsmatch F11 mot Hällekis 29/1-2012
Direkt efter söndagsträningen vankades årets första match för "de stora" tjejerna. Kvif hade en träningstid över och bjöd då in Hällekis för en träningsmatch. På förhand hade vi kommit överens om att spela matchen i tre halvlekar á 15 minuter. I den första var Kvifs spel lite trevande och inga direkta målchanser skapades (även om Ellas skott nog var inne, domaren?).
I den andra halvleken verkade vi hitta våra positioner bättre på planen men lyckades inte framför motståndarens mål. Trots ett spelmässigt övertag var det Hällekis som tog ledningen och sedemera även ökade på den till 0-2 efter lite schabbel i vår backlinje... Detta bröt dock inte ner oss utan vi hann reducera till 1-2 innan halvleken var slut!
Inför den sista var direktiven att fortsätta med det spel vi hade så kommer snart målen också, och som de gjorde..! Kvif vänder på steken och gör FYRA raka baljor till ledning med 5-2!!! Flera snygga pass och kombinationer och bra kämpaglöd visar tjejerna upp i den sista halvleken.
Hällekis reducerar innan domaren blåser för full tid och matchen slutar 5-3, bra start på året tjejer!!!
Kvif - Hällekis 5-3
Mål: Maja 2, Rebecca G, Ella och Ragad
Tjejcupen F10 28/1-2012
Samtliga F 10 tjejer ställde upp pigga och glada.
Match 09,30 mot Vedum drog igång för fullt direkt och det var gott om chanser till mål.I åttonde minuten petar Thea in bollen till 1-0 för oss och det resultatet stod sig matchen ut.
Målvakt Alva Mål Thea
Resultat 1-0 till KVIF
Match 10,45 mot Hova Finnrödja
Det visade sig snabbt att detta var en duktig motståndare som hade pressen på oss hela matchen igenom.De gjorde 1-0 i sjunde minuten och nötte på med sitt spel.Vi fick några kontringsmöjligheter som det tyvärr inte blev någon utdelning på.
Målvakt Tilda
Resultat KVIF 0-1 Hova/Finnerödja
Match 11,45 mot ENV
Vi satte full fart med en gång och började rada upp chanser utsida stolpe,stolpe ut,ja flera fina skott på mål men den ville inte passera deras mållinje.
På en kontring en bra bit in i matchen lyckades ENV med ett skott in i vår kasse.
Tyvärr visade det sig att detta resultatet skulle stå sig ända till full tid.
Målvakt Elin
Resultat KVIF 0-1 ENV
Summan av dessa matcher blir att vi får fortsätta att nöta på med våra avslut och mycket skott på mål.
Bra kämpat alla tjejer.
-------------------Matchreferat 2011------------------
Sammanfattning F10 2011
Ytterligare en säsong är till ända och när vi tittar tillbaka på året som gått är det mycket att glädjas åt. Precis som vi trodde innan säsongen var det ett lyft för laget att börja spela 7-mannafotboll. Vårat spel har under året utvecklats och kommer bli riktigt bra om vi fortsätter träna så flitigt som vi har gjort... 
I serien har det visats sig att vi är grymt starka på hemmaplan med bara en förlust och under höstdelen har vi även segrat på bortaplan ett par gånger. Om man sammanfattar seriematcherna så har vi spelat 12 matcher. Vi har vunnit 5 st, spelat oavgjort 4 st och förlorat 3 st. Lagets främsta målskytt i serien under året har varit Maja med 8 fullträffar.
Som grädde på moset har vi ju även deltagit i tre cuper under säsongen. I Junicupen spelade vi ett starkt gruppspel som vi gick obesegrade ifrån. Trots detta räckte det inte till slutspel. I Sommarlandscupen gick vi vidare som tvåa ifrån gruppsspelet och nådde semifinal men slutade trea totalt. Som avslutning vann vi sedemera Elljuscupen efter straffdramatik i finalen..! 
Ett underbart år är till ända och nu laddar vi för nästa säsong!!! 
Elljuscupen F10 del 2 1 oktober 2011
Vilken avslutning på säsongen!!!
Inför glada, nervösa och euforiska föräldrar, syskon, mor- och farföräldrar m.m. stegade Ellen fram till straffpunkten och avgjorde till Kinne-Vedums fördel... Kvifs F10 vann hela Elljuscupen!!!
Om vi ska ta det från början på kvällen så fick tjejerna möta Skultorp i semifinalen. Ett Skultorp som visade upp ett bra passningsspel och som var tuffa att möta. Under matchen handlade det mycket om försvar för våran del. Men då vi hade Rebecka F., Klara och Amanda som backar samt Moa i mål blev det dock aldrig riktigt farligt...
Nu väntade straffar, vilket visade sig vara våran melodi då vi under veckan hade tränat lite extra på det... Moa räddade alla deras straffar utom en och vi gjorde mål på tre av fyra! (Ella, Ida, Moa) Vilt jubel uppstod när finalplatsen var bärgad...
Inför finalen fylldes magarna på med den medhavda fikan och vi såg fram emot att få mäta våra krafter med Falköpings KiK. För de som fortfarande vågade titta såg att finalmatchen var en jämn tillställning utan direkta målchanser. Ett stabilt Kvif stängde deras ytor och gick på kontring när tillfälle gavs. Även denna match slutade mållös och därmed skulle alltså finalen avgöras på straffar..!
Efter lite rådslag beslöt vi oss för att sända fram samma fem tappra krigare som hade lagt straff tidigare. Nu vart det betydligt jämnare och det kom att krävas ytterligare straffar... Nu var vi dock tvungna att skicka fram någon som inte tidigare lagt någon straff. I Kvif-laget var det många nervösa tjejer som inte ville skjuta någon straff... Då räckte Ellen upp handen och sa:
-Jag tar den!
Ett ännu större jubel utbröt, tårar rann, Kvifs F10 hade vunnit Elljuscupen 2011!!! 
Elljuscupen F10 del 1 24 september 2011
Ett glatt och förväntansfullt gäng tjejer gav sig iväg mot Emtunga på lördagskvällen. Att spela i elljus skulle bli spännande!
Kvällens gruppspel började mot Råda BK och det började på bästa sätt... Trots korta 13 minutersmatcher hann tjejerna med att göra TRE mål! Full fart från start och härlig inställning gav säker seger!
Nästa lag till rakning var Emtunga/Larv/Tråvad som blev en tuff motståndare. Dock höll vi tätt bakåt med ett grymt backspel och sedan lyckades vi peta in en boll som ledde till seger. Gruppspelet avslutades mot Wargön och laget fortsatte på den inslagna vägen och avfärdade motståndet ganska enkelt med 2-0! Solklar gruppseger med maxpoäng och 7-0 i målskillnad!!!
Slutspelet inleddes denna lördag för att avslutas nästa lördag... Vi fick i kvartsfinalen möta Halvorstorp. Matchen startade 22:45 och det fanns gott om trötta ben och skallar... Detta var något som Kinne-Vedums F10 inte brydde sig något om! Matchen var vår från start till mål och via kanonbra backar, starkt mittfält och giftiga anfallare lyckades vi vinna kvartsfinalen med 1-0!
Detta innebar således att tjejer tog sig till semifinal... Härligt jobbat och det är väldigt välförtjänt efter ett grymt anfallsspel och underbart backspel. Nu laddar vi i veckan för att ta hem bucklan på lördag! 
Seriespel F10 mot Hällekis 21 september 2011
I säsongens sista seriematch bjöd laget publiken på det bästa spelet laget presterat under året...
Målmässigt var det jämnt men vilket underbart spel tjejerna visade upp! Hela laget ville vinna, det märktes. Det bjöds på snygga kombinationer, passningsspel och crossbollar... Hällekis var ett storväxt lag men det stoppade inte tjejerna att gå tufft in i närkamperna. Härligt kämpat! 
Vi hamnade i underläge ganska tidigt då Hällekis gjorde mål på ett av deras få lägen i matchen. Trots det vek inte tjejerna ner sig utan tog över helt i andra halvlek. Det var bara en tidsfråga innan kvitteringen skulle komma. Ida blev frälsaren för laget då hon med ett snyggt och hårt skott dundrade in 1-1. Sedan såg det ut som det skulle sluta oavgjort men i matchens sista sekund avgjorde Maja till seger!!!
Härligt kämpat tjejer och tack för underhållningen!!!
Hällekis - Kvif 1 - 2
Mål: Ida och Maja
Seriespel F10 mot LIF S 18 september 2011
I årets sista hemmamatch visade tjejerna prov på härlig kämpaglöd. I den första halvleken pressade vi motståndet högt på plan och fick en hel del chanser. Efter ett snyggt pass av Ida kunde sedan Maja styra in 1-0 i målet. Trots att vi inte hade tränat under veckan pga vattensjuka planer lyckades vi bättre med försvarsspelet denna gång. Bara vid ett tillfälle i den första halvleken som vi gör ett misstag som leder till 1-1...
I den andra halvleken kämpar vi på bra men lyckas inte få in någon mer boll utan matchen slutar 1-1.
Kvif - LIF S 1 - 1
Mål: Maja
Poolspel F9 mot Råda och Heimer 17 september på Ågårdsvallen i Lidköping
Det var två tuffa matcher som väntade i Lidköping det visste vi om.
Vi höll länge jämnt med Råda i första matchen men vårt spel nådde inte riktigt upp till normal nivå.De började ta över matchen mer och mer i andra halvlek och vann till slut.
Alva skall ha en eloge för det fina spelet i målet.
KVIF-Råda 1-4
mål Tilda
Match nummer två startade också jämnt och det stod 1-1 i halvlek men sedan började KVIF nöta på och fick in några mål till slut.Även detta var en lite trög match och det märks att det varit lite förkylning i laget det sista för orken tryter i slutet på matcherna.
Jag vill passa på och tacka alla tjejerna i F9 som kämpat på hela säsongen och vi ses igen när träningen drar igång på allvar fram i vinter.
Mvh Håkan
KVIF -Heimer 3-1
Mål Sofia 2 Alva 1
Poolspel F9 mot Skara och ENV 11 september 2011
Idag samlades ett lätt förkylt lag för matcher på Kinnevallen.Regnet började ösa ner lagom till samlingen 9,15
Första matchen mötte vi stora tjejer från Skara där vi kom igång sakta men säkert
och började göra mål 1-0 Thea sen 1-1 från Skara därefter blev det lite slappare spel innan vi la in sista växeln och gjorde några mål.
Resultat Kvif-Skara 3-1
mål Thea 1, Moa 1,Elin 1
Nästa match mot ENV efter lite vila startade lite trögt men tjejerna nötte på och kom igen i mitten på andra halvlek (efter 0-0 i första delen) och började peta in några mål.
Resultat KVIF-ENV 2-0
Mål Thea 2
Bra kämpat tjejer trots blöta planer och lite rossliga halsar.
Seriespel F10 mot LIF N 11 september 2011
Vilken skillnad..! Från att, förra veckan, varit gamska slöa på plan visade F10 att denna gång skulle de kämpa... Redan efter fem minuter hade de "dunkat in" tre bollar!
Ett mycket hungrigare Kvif som högg på allt framför mål och hade bud på mer. I slutet av första halvlek tappar vi dock lite fart och får en reducering på oss. I andra försöker vi fortsatt trycka på men får inte samma utdelning som i första halvlek och även denna gång tappar vi i slutet av halvleken...
Lite oflyt med studsarna och pölar på planen samt att vi tappar markeringen gör att LIF får sätta två mål. Men vi får vara nöjda med 3-3 och ett frejdigt anfallsspel, försvarsspel tränar vi vidare på... 
LIF N - Kvif 3 - 3
Mål: Olivia, Maja och Ella
Seriespel F10 mot Skara FC 4 september 2011
Efter att ha vunnit en mängd matcher på raken kom så en lite "sämre" match från vår sida. Vi var inte riktigt med från start idag så Skara fick ganska enkelt springa igenom och göra mål på oss... Men, men det kommer ju nya matcher och redan nästa helg åker vi till Lidköping och visar var skåpet skall stå...
Kvif - Skara FC 0 - 4
Poolspel för F8/9 mot LIF och VINNINGA 28 augusti 2011
JA JA JA Vad skall man säga efter detta fantastiska spel som tjejerna gjorde idag.
Regnskurarna kom tätt och planen var mycket vattensjuk men samtliga kom med ett glatt humör och stor spelglädje.
Vi startade lugnt och metodiskt mot LIF,tjejerna hittade sina positioner fint och då kom chanserna som de tog vara på och klappade in ett par mål.LIF nötte också på och fick in ett reduceringsmål.När det gick mot slutet efter många fina chanser från flera i laget gjordes det sista avgörande målet.
MÅL Elin 2 och Moa 1
Resultat LIF-KVIF 1-3
Nästa match mot Vinninga blev en ren målkavalkad,det bara östes in mål jag är ordlös över prestationen från samtliga i laget.De spelade precis som vi övat på träning med att backa hem och hjälpa målvakten,snabba framspel,passningsspel mm
Mål gjordes av följande
Sofia 5 Moa 2 Alva 2 Olivia 1 Elin 1
Resultat KVIF- VINNINGA 11-1
MYCKET BRA SPELAT ALLIHOP
Seriespel F10 mot Mellby IK 28 augusti 2011
Tyvärr var ju inte tränaren på plats för att bevittna matchen men har efter att ha pratat med ass.coachen fått höra att tjejerna gjorde en kanonmatch... Stort tack även till inhoppande målvakten Malin! 
Kvif - Mellby IK 3 - 1
Målen: Maja, Olivia och Felicia
Seriespel F10 mot Råda BK 21 augusti 2011
Hösten är här... Nej, så illa är det inte men den andra delen av säsongen för tjejerna har börjat och F10 startade på bästa sätt! Efter att ha varit på läger på Kinnevallen under fredag-lördag så åkte vi till Lidköping för att möta Råda BK. Matchen startade bra för oss då Maja sköt in 1-0 redan efter ett par minuter...
Sedan blev tjejerna lite passiva och "lät" Råda ta över, Råda gjorde både 1-1 och 1-2 innan halvleken var slut.
Efter lite vila, vatten och peptalk så gick sedan tjejerna ut och gjorde en kanonhalvlek där de spelade precis såsom vi hade kommit överens om...
Olivia sköt in 2-2 och med minuten kvar avgjorde Maja till seger 3-2!!! Hela laget är värda beröm efter att ha kommit tillbaka in i matchen efter en liten svacka...
Råda BK - Kvif 2 - 3
Målen: Maja 2, Olivia
Seriespel F10 mot Hällekis 22 juni 2011
Vårsäsongen avslutades på bästa sätt för F10 med seger mot Hällekis! Segern satt dock hårt inne då målet (1-0) inte gjordes förrän i slutet av matchen. Innan dess hade Kvif visat prov på hyfsat spel även om det saknades skärpa framför motståndarmålet... Dock kan man inte klaga på viljan hos laget, alla ville fram och ta bollen vilket även resulterade i lite frisparkar till Hällekis. Men det är sådant man får räkna med...
Bra kämpat tjejer så nu tar vi sommarlov och laddar inför hösten!!! 
Kvif - Hällekis 1 -0
Mål: Ella
Poolspel för F8/9 mot Rackeby och Sil 18/6
Första matchen gick mot Rackeby och det blev en tuff start där de började med 2 mål men Kvif vaknade till och började skapa chanser genom att få igång passningsspelet tyvärr var motståndet för tufft så matchtiden och målen tickade på och slutresultatet blev
6-3 till Rackeby
mål Kvif Alva,Sofia,Moa
PS vi kommer jobba vidare med passningsspelet i höst.
Sedan var det dags för match mot Sil efter att tjejerna fått vila lite och det blev en jämn och rolig match att titta på med många chanser åt båda håll Kvif tog dock kommandot och petade in 2 mål (Felicia,Thea) men Sil kom igen och kvitterade snabbt upp till 2-2 därefter hade Kvif massor med chanser som Thea till slut lyckades peta in 3-2 och det blev sedan 4-2 av Tilda men Sil kom igen och petade in ett tredje mål som sedan blev slutresultatet.
4-3 till Kvif
Mål Felicia,Thea 2,Tilda
Seriespel F10 mot Lidköpings IF S 14 juni 2011
Ytterligare en jämn match för tjejerna där vi "minst" var värda oavgjort... Men, som man säger: "Vinster förtjänar man inte, de tar man..!" (gammalt djungelordspråk)
Skämt åsido, tjejerna gör en jättebra match (framförallt 1:a halvlek) men lyckas inte riktigt få in bollen. Vi är lite blyga, lite försiktiga stundtals och det räcker för motståndaren då hon tar bollen från oss. Mera vilja och snabba fötter så vinner vi en sådan här match. Nåja, vi tar väl och sätter några strutar mot Hällekis på onsdag istället... 
Lidköpings IF S - Kvif 2 - 0
Junicupen 2011 F10 11 juni
Vackert väder lyste med sin frånvaro... Ett jätteblött Ardala tog emot oss tidigt denna lördagsmorgon. Planerna stod under vatten på vissa ställen och det visade sig att det var till våran nackdel. Vi mötte först Våmbs IF och det slutade 0-0 efter att vi skulle ha ett mål om det inte hade varit en sjö vid mållinjen...
Spelmässigt gjorde vi en klart bra match även om vi kunde varit lite "hungrigare" framför mål. Även match två (mot Hudene GoIF) och tre (Lidköpings IF) slutade 0-0, och det var matcher vi kunde ha vunnit med lite tur och skicklighet... Bra jobbat ändå! Till den sista matchen var vi tvungna att vinna med tre mål samtidigt som ett annat resultat skulle gå våran väg. Detta lyckades nästan... Då blåslampan var i baken på tjejerna var de väldigt effektiva och gjorde tre mål!
dessvärre gjorde Saleby ett och då var dagen "förstörd"... Målen gjordes av Rebecka G. (2) och Ella.
På det stora hela har laget gjort en jättebra insats och ska ha beröm för kämpaglöden!!! 
Junicupen 2011 F8-9 12 juni
När det var dags för tjejerna på söndagen att spela började dagen kall men sedan blev det en riktigt skön eftermiddag.
Det var både nya och gamla lag som skulle mötas.
Kvif-Ardala 2-1
Ardala ställde upp med stora tjejer som rundades med fint passningsspel av Kvif
där alla började med pigga ben.
Gullspång-Kvif 0-2
Denna match flöt på fint från start och Kvif dominerade matchen igenom.
Kvif Lundsbrunn 1-0
Sista matchen var nog den tuffaste då målchanserna radade upp sig men bollen ville inte in förrän i slutminuterna då Elin lyckades att peta in den.
Härligt kämpat alla tjejer i denna trevliga cup som återkommer varje år.
Seriespel F10 mot Lidköpings IF N 5 juni 2011
Ett varmt Kinnevallen tog emot oss denna dag då vi spelade mot Lidköping. En rivstart av matchen då vi tog ledningen redan efter 20 sekunder genom Rebecka G. som höll sig framme påpassligt framför målet. Efter denna smakstart höll vi oss fortsatt väl framme och producerade ett flertal målchanser utan att lyckas peta in bollen. I stället åker vi på en kvittering innan halvtidsvilan... Matchen fortsätter i andra halvlek med ett stundtals bländande passningsspel men återigen åker vi på baklängesmål då vi inte lyckas få bort bollen framför eget mål. Dock svarar vi snabbt och matchen är åter jämn. Denna är det bortalaget som "bjuder" oss på målet...
I slutet av matchen tröttnar vi något men lyckas efter några bra passningar, ta ledningen igen genom Rebecka G. Tyvärr åker vi på en balja bakåt som avslutar matchen oavgjord. På det stora hela gör laget en kanonmatch där flera av åskådarna var imponerade av det stundtals fina spelet... Bra kämpat, tjejer!!!
Nu laddar vi för cup på lördag!!!
Kvif - Lidköpings IF N 3 - 3
Mål: Rebecka G. 2, självmål
Seriespel F10 mot Skara FC 25 maj 2011
Sent omsider kom vi fram till ett blåsigt Skara, några hade tyvärr fått stanna hemma pga sjukdomar. Men med hjälp av ett par 02:or som hastigt fick ställa upp kom vi till spel på konstgräset. I första halvlek hade vi en kraftig medvind i ryggen som gjord att vi kunde "låsa fast" spelet på deras planhalva. Dock skapade vi inte riktigt de klara målchanserna men kämpade på och hade ett klart grepp om matchen...
Därför kom det lite som en överraskning att Skara kontrade och tog ledningen med 1-0. I andra, med en kraftig motvind, trodde vi att spelet skulle vända men det var återigen Kvif-tjejerna som "bestämde" på planen och skapade målchans efter målchans...
Dock saknade vi idag den där lilla turen och skärpan framför målet så istället för kvittering kunde Skara utöka sin ledning två gånger om... Till slut fick i alla fall vi in en boll genom Rebecka G. som avslutade ett fint passningsspel till 1-3! Vi tar med oss det fina spelet från matchen och kommer träna avslut en del frmöver...
Bra kämpat, tjejer!
Skara FC - Kvif 3 - 1
Mål: Rebecka G
Seriespel F10 mot Mellby IK 22 maj 2011
Då båda lagen skulle matcha samma dag, var det första gången på länge som "de stora" skulle få klara sig helt själv, utan nioåringar... Detta löste de galant!!!
Med mycket kämpatag och långa löpningar lyckades de spela 3-3 borta mot Mellby. Efter en lite trevande start var det ändå KVIF som tog tag i matchen och visade vägen med 1-0 genom Maja. Det var ett tuffare F10 denna dag om man jänför med matchen mot Råda BK sist. Dock vände matchen för oss när vi tappade bollen högt upp vid en hörna och de kunde kontra på oss. Detta hände vid ett flertal gånger under matchen och gav oss nya uppslag på träningar...
Men Maja kunde återigen hålla sig framme och kvittera matchen till 2-2 strax innan paus!
I andra halvlek böljade spelet fram och tillbaka, men det var KVIF som hade de mesta och bästa chanserna. Därför var det helt rättvist när Olivia höll sig framme och petade in 3-2. Dock fick vi strax efter åter en kontring på oss strax efter en hörna som resulterade i 3-3... På det stora hela gör tjejerna en kanonmatch som orka springa så mycket i 50 min med "bara" två avbytare!!! 
Mellby IK - Kvif 3 - 3
Mål: Maja 2, Olivia
Poolspel för F8/9 mot Rackeby och Heimer 22 maj 2011
Ett glatt gäng samlades idag för spel i Rackeby och ju närmare vi kom spelplatsen ju mörkare blev det på himlen men det blev endast några enstaka stänk innan matchen började.Tjejerna hittade sina positioner fint precis som vi tränat på under våren och det blev snart 1 mål av Moa följt av ett till ganska snart och 2-0 i halvlek.Tyvärr startade Rackeby med 2 ganska snabba mål i andra halvlek och gick upp till 2-2 och sedan fortsatte matchen en stund med chanser åt båda håll innan Rackeby avslutade matchen med 2 mål till.
Resultat mot Rackeby 2-4
Mål Moa 2
I nästa match mot Heimer startade vi lite försiktigt men kom in i matchen mer och mer innan vi fick 1-0 som jag inte vet riktigt vem som gjorde men jag tror att Moas boll träffade en Heimer spelare innan bollen gled in i mål. Efter en stund i denna jämna match gjorde Heimer 1-1 som såg ut att stå sig ända till slut men när det endast var någon minut kvar lyckades Sofia kicka in bollen i mål efter ett fint passningsspel på topp.
Resultat 2-1 till KVIF
Mål Moa 1 och Sofia 1
Bra kämpat allihop roligt att se att det som vi tränat på i vinter börjar fungera.
Mvh Håkan
Seriespel F10 mot Råda BK 15 maj 2011
Det vankades seriepremiär för tjejerna i söndags och vilken härlig start på säsongen de fick. Efter att ha fått värma upp i ösregn klarnade det upp hyffsat och matchen kunde dra igång. I den första halvleken startade vi väldigt försiktigt. Det fanns nog lite premiärnerver samtidigt som vi var lite "rädda" för Råda som vi aldrig spelat mot tidigare. Vi stod och väntade på dem alldeles för mycket och de fick passa och spela lite som de ville...
Som ett (eller två) brev på posten gick Råda upp i en 2-0 ledning. I slutet på halvleken reducerade dock Moa efter att ha brutit bollen framför mål och avslutat snyggt i burgaveln.
Efter att ha vilat lite, druckit vatten och pratat igenom första halvlek och vad vi ska ändra på till andra, kom ett helt "nytt" lag ut till spel. De var tuffare, mer framåt och ville göra mål. Vi fick läge på läge men väntade fram till matchens sista minuter innan vi satte två strutar, från Olivias och Theas fötter. 3-2!
På det stora hela var det en jättebra match av tjejerna där hela laget kämpade på storstilat, men utan dagens backar (Ida och Rebecka F.) hade det varit tufft...
Ett extra tack även till Olivia och Moa som vaktade buren idag!
Kvif - Råda BK 3 - 2
Mål: Moa, Olivia och Thea
Poolspel F9/8 mot Källby och Lundsbrunn 11 maj 2011
Då har även de "små" fått göra årsdebut på riktigt. Hemma på Kinnevallen var det ett gäng förväntansfulla tjejer och ledare som såg fram emot matcherna. Vi spelade först mot Källby som spelade sin första riktiga match någonsin... Efter lite trevande inledning på matchen lossnade spelet rejält och vi fick se en riktig härlig uppvisning i passningsspel, kämpaglöd och långa inkast...
Det märktes verkligen att tjejerna tagit till sig av tränningen de senaste veckorna och att de kunde använda sig av det på matcherna. Bra gjort!
Inför den andra matchen mot Lundsbrunn drabbades vi av ett väderomslag av sällan skådat slag...
Från ett perfekt fotbollsväder drog ovädret in med blåst och kraftigt regn! Detta medförde att spelet tyvärr blev lidande och efter att Lundsbrunn velat avbryta matchen i halvlek gick vi med på detta, trots att en del av våra spelare gärna hade kört färdigt matchen... Dock hade vi en klar ledning i halvlek som gjorde att vi kände oss ganska nöjda iall fall... Ett extra tack till domarna som gjorde en jättebra insats och till våra målvakter, Alva och Tilda!
Kvif - Källby 12 - 0
Mål: Moa 5, Thea 3, Elin 2, Felicia och Sofia
Kvif - Lundsbrunn 4 - 1 (en halvlek)
Mål: Alva 2, Elin och Moa
Träningsmatch F10/F9 mot Varnhem 3 april 2011
Precis som vi slutade förra säsongen, så startade vi årets... med seger mot Varnhem! Vi hade bjudits in till en match inomhus där vi spelade SEX halvlekar. Först fick de "stora"(F10) spela i 12 minuter, sedan bytte vi till F9/8 i 12 minuter. Det var skönt att istället för att träna i Västerby äntligen få dra på sig den gröna matchtröjan igen..! 
Matchen då?, för F10 var det jämt över halvlekarna och de spelade oavgjort medans F9/8 "krossade" sitt motstånd. Till F10:s försvar bör nämnas att de var utan avbytare stundtals, men de gjorde det suveränt bra ändå! 
Nu ser vi allihopa fram emot en kul säsong!!!
Varnhem - Kvif 2 - 12
Mål: Rebecca G, Ella, Moa 5, Felicia 2, Sofia, Olivia och Elin
----------------------Matchreferat 2010---------------------
Matchreferat F9+F8 26 september 2010
Då var det dags för årets sista match för tjejerna samt debut på "stor" plan, sjumanna... Jag tycker tjejer klarade det galant!
Vi mötte Varnhem i en träningsmatch över 3x15 minuter men som det såg ut hade vi säkert orkat en halvlek till... Emellanåt var det lite mycket spelare på samma ställe men på det stora hela höll vi spelet bra. Det syntes dock ibland att planen var lite större då det inte var lika lätt att springa hem och försvara som det var att springa upp för att göra mål...
Nu återstår det endast en träning, på tisdag, sedan uppehåll till nästa år då vi börjar inomhus... Tack för i år, tjejer!!! 
Kvif - Varnhem 4-1
Mål: Elin, Rebecca G, Klara A och Emilia
Matchreferat F9 19 september 2010
Ett taggat nioårslag tog på valdagen emot Skara och Lif på Kinnevallen. Mot Skara startade vi starkt och höll jämna steg fram till paus. Dock lyckades Skara peta in en boll i kassen innan domaren visslade för halvtid... I andra kom vi inte riktigt in "i matchen"... Mot Lif var det ett ställningskrig på mittplan med få chanser för lagen, dock underhöll Olivia publiken med sitt målvaktsspel och annorlunda utsparkar... 
Kvif - Skara 1-4
Mål: Olivia
Kvif - Lif 0-2
Matchreferat F8 19 september 2010
F8-tjejerna fortsätter på den inslagna vägen... Med ett passningsspel som får Barcelona att bli avundssjuka segrar de i match efter match! Kan de sedan bara bli ännu mer effektiva framför mål... Jaja, vi ska väl ha något att träna på nästa säsong också..! 
Örslösa/Söne - Kvif 1-4
Mål: Thea 3 och Moa
Hällekis - Kvif 0-4
Mål: Elin 2, Moa och Felicia
Matchreferat F9 14 september 2010
Då var det dags att spela de uppskjutna matcherna i Vinninga. Iväg åkte vi på tisdagskvällen med hela 11 tjejer..! Härligt att se att alla vill vara med! Eftersom vi spelade under en vardagskväll fick vi samlas tidigt för att hinna spela innan det blev för mörkt och kallt. Det blev lite stressigt med snabbt ombyte och kort uppvärmning... Det blev två tajta och jämna matcher, mycket spännande för publik och tränare... Första matchen mot Vinninga lyckades vi kvittera i slutet då Rebecca F. kastade ett grymt bra inkast, som slutade med att bollen hamnade i mål. Matchen mot Lif var mest en kamp på mitten, där Lif gick segrande ur striden... Vi som var med: Olivia, Emilia, Rebecca F, Amanda, Rebecca G, Maja, Klara S, Ella, Ida, Klara A och Clara W. En extra applåd till tjejerna som vaktade målet
Olivia, Maja, Ella och Klara S 
Vinninga - Kvif 2-2
Mål: Olivia och Rebecca F
Lif - Kvif 1-0
Matchreferat F8 5 september 2010
Även vårt F8-lag "drabbades" av sjuka lag då Rackeby inte kom till sammandraget i Hällekis. Detta löste vi dock genom att spela två matcher mot samma lag, dvs. Hällekis. Våra tjejer visade återigen prov på riktigt bra spel med flera fina passningar och skott. Hade vi lyckats bättre framför deras mål hade det säkert blivit tvåsiffrigt i båda matcherna. Tjejerna gjorde ändå två jättebra matcher. En extra blomma förtjänar Alva då hon vaktade målet två gånger om. Vi som var med: Alva, Sofia, Thea, Elin, Moa, Tilda och Felicia.
Hällekis - Kvif 0-7
Mål: Moa 3, Elin 3 och Felicia
Hällekis - Kvif 0-4
Mål: Elin 3 och Thea
Matchreferat F9 4 september 2010
Inställda matcher p.g.a. sjukdom hos Vinninga. 
Matcherna kommer att spelas vid ett senare tillfälle. Återkommer med datum och tid!
Matchreferat F8 22 augusti 2010
Även F8 fick spela två matcher dagen efter lägret, och som de gjorde det... Det märktes tydligt att tjejerna har spelat mot äldre motstånd tidigare. Vårat lag dominerade spelet i båda matcherna och med lite flyt kunde det blivit två vinster. Debut gjorde två tjejer ifrån fotbollskolan, Sofia och Olivia. Bra kämpat allihopa, ett plus även till de tre som fick dubblera i F9...
Vi som var med var: Thea, Tilda, Moa, Elin, Felicia, Sofia och Olivia
Sil - Kvif 2-2
Mål: Moa, Thea
Vinninga - Kvif 0-6
Mål: Moa 3, Sofia 2, Tilda
Matchreferat F9 22 augusti 2010
Då vi inte var mätta på fotboll passade vi även på att spela två matcher på söndagen, mot Sil och Vinninga. Trots en del träningsvärk och ömmande kroppsdelar var första matchen mot Sil det bästa det här laget har presterat i år. Det verkade som träningslägret verkligen hade gjort susen för laget. Passningsspelet och kämpaglöden gjorde att vi vekligen gav "sillarna" en match. Motståndarna (Sil) var imponerade och berömde oss efteråt.
Krafterna räckte väl inte riktigt till två matcher denna dag då laget mattades betänkligt under matchen mot Vinninga. Dock gav tjejerna aldrig upp utan kämpade storstilat. Tyvärr lyckades Vinninga peta in en boll i slutet som gjorde att matchen blev oavgjord, sista sparken i matchen... Vi som var med var: Ella, Ida, Maja, Klara S, Amanda, Thea, Moa och Felicia
Sil - Kvif 4-2
Mål: Moa 2
Vinninga - Kvif 3-3
Mål: Moa 2, Maja
Träningsläger på Flämslätt 20-21 augusti 2010
Efter ett par träningar på Kinnevallen satte då höstsäsongen igång på allvar i helgen... Fredag klockan 17.00 samlades tolv förväntansfulla tjejer på Flämslätt för att träna, bada, sova(?) m.m. Under första kvällen hann vi med att träna, grilla, bada och en massa annat innan det var dags att krypa till kojs. Hos en del var detta mer motvilligt än andra... Efter diverse omförflyttningar mellan rummen somnade dock alla till slut, även tränaren! Dock var det inga trötta ansikten man såg på morgonen utan full fart från start mot frukosten..!
Lördagen ramlade på med rasande hastighet och innan lägret var över hann vi med två träningar, bad (bara en gång...
), femkamp, mat och urstädning av rummen... Verkade som om de flesta fick med sig de saker de hade med sig, undantaget ett par sockar...
Ett härligt läger är till ända, synd att det är så långt till nästa gång! Men då kanske vi kan sova två nätter...
Vi som var med på lägret var: Elin, Felicia, Tilda, Thea, Moa, Ida, Olivia, Ella, Klara S, Maja, Amanda och Rebecca F.
Matchreferat 8 juni 2010
I regnrusk tog KVIF emot Skara FC och Lundsbrunn denna kväll. Den inledande matchen mötte tjejerna Skara FC. Efter vilt kämpande delade vi på poängen. Sedan var det en stunds väntan innan vi avslutade kvällen mot Lundsbrunn, som vi hade revansch att utkräva av. Det kalla vädret till trots, tjejernas spel värmde rejält! Efter underläge med 0-2 vände de matchen och vann!!! Starkt kämpat, tjejer!!!
Vi som var med: Moa, Ida, Maja, Klara S, Rebecca F, Rebecca G, Olivia, Klara A, Ella, Amanda, Emilia, Felicia, Tilda, Elin och Thea.
KVIF - Skara FC 1-1 (0-0)
Mål: Ida
KVIF - Lundsbrunn 4-3 (1-1)
Mål: Olivia 2, Thea, Moa
Junicupen Ardala 6 juni 2010
I strålande sol kämpade tjejerna storstilat... Mellan matcherna badades det hej vilt! Cupen bestod av tre matcher mot Skövde KIK vit och svart samt Sil. I första matchen mot Skövde vit stod Ella i mål och de andra två kämpade Olivia tappert mellan stolparna... Övriga som var med i Ardala var: Rebecca G, Amanda, Elin, Thea, Maja, Klara, Rebecca F, Ida, Moa, Felicia och Tilda. Bra jobbat tjejer!!!
KVIF-Skövde KIK vit 1-2 mål:Rebecca G
KVIF-Skövde KIK svart 4-1 mål: Rebecca G 2, Ida 2
KVIF-Sil 0-3
Matchreferat 23 maj 2010
Denna gång gick bilkaravanen till Lundsbrunn och Sörbovallen. Förväntansfulla och lite pirriga tjejer klev in på planen för att spela mot Sil och Lundsbrunn...
Första matchen mot Sil började bra, där vi hängde med i en halvlek och höll ganska jämna steg. I andra halvlek fick tyvärr Sil några snabba mål, men våra tjejer kämpade storstilat ändå!
Matchen mot Lundsbrunn blev av en helt annan karaktär, där KVIF-tjejerna tog för sig mycket mer och ville fram och göra... just det, mål... Vi hade massor av lägen och kunde gjort mål flera gånger om! (tränaren har tränat på fel saker... ;)) Vi sparar målen och gör dem nästa gång istället! Vi som var i Lundsbrunn:
Ida, Moa, Thea, Elin, Tilda, Olivia, Maja, Klara, Rebecca F, Rebecca G och Felicia. Bra kämpat allesammans!!! :)
KVIF-Sil 0-10 (0-2)
KVIF-Lundsbrunn 1-2 (0-0)
Mål: Olivia
Matchreferat 13 maj 2010
Wow, vilka tjejer!!! Trots en tidig morgon gav sig tolv tappra tjejer iväg till Varnhem för att spela årets två första matcher mot Axvall/Varnhem och Lidköpings IF. Och som de gjorde det...
Redan från start märktes det att det var spelsugna tjejer som stod på planen. De kämpade tillsammans, passade varandra och var glada hela tiden. Som det såg ut från sidan verkade de aldrig tröttna utan ville bara framåt och göra mera mål. Denna gång var det fyra stycken som turades om att stå i mål, Moa, Tilda, Olivia och Ella. Övriga som var med i Varnhem var: Ida, Maja, Klara, Rebecca F, Rebecca G, Elin, Thea och Felicia. Bra kämpat hela laget!!! Nu laddar vi för nästa helg då vi åker till Lundsbrunn...
KVIF-Axvall/Varnhem 3-1 (1-1)
Mål: Ida, Olivia och Elin
KVIF-Lidköpings IF 6-1 (4-0)
Mål: Thea 2, Maja, Rebecca F, Ida och Olivia