Noél kommenterar
Inlagd: 21 september 2010, kl 09:11

Efter varje helg kommer huvudtränare Noél Alm Johansson välja något från helgens matcher att kommentera. Den här gången blir det självklart från USM-kvalet i Stenhagen.
Det märktes på spelarna att det äntligen var dags för allvar. Försäsongen var äntligen över och ett av årets stora mål stod för dörren. USM-kval för P16.
I maj stod det klart att IS Sagas duktiga 94:or skulle fortsätta sin innebandykarriär i Sirius och ytterligare spelare från Stenhagen och Enköping kritade på för de blåsvarta. Siriusspelarna Oliver Bergman och Lowe Fredriksson hade nu ett helt gäng spelare att tillsammans blicka fram mot USM. I mitten på augusti anslöt även spelare från Livets Ords lovande 94:or till truppen. På pappret hade Sirius nu ett fantastiskt lag, men den stora frågan var, fanns det tillräckligt med tid att få ett helt nytt lag att fungera tillsammans?
David Valberg och Eric Halling har jobbat med truppen. Det blev naturligt att utgå från deras erfarenheter av att ha tränat Livets Ord och Saga. Dock hade jag givit dem ett nytt spelsystem att anamma på kort tid.
Det var mycket känslor inför den första matchen mot Hagundas erkänt duktiga 95:or. Det fanns en press och en stor förväntan att "gå ut och vinn den här matchen så blir det ett avgörande sedan mot Stenhagen".
Matchen mot Hagunda blev så klart ett nervpiller och när slutsignalen gick stod det 2-2 på resultattavlan. Ett reslutat som innebar att vid seger över Stenhagen så skulle vi gå vidare. Hagunda var dock riktigt nära att spela bort oss i slutminuterna med en rad PP lägen. Vi hade problem med Hagundas taktik och vi spelade omständigt, hade svårt att komma till bra avslut och var inte riktigt heta i närkamperna.
Inför SM-kvalet hade vi funderingar på det täta matchprogrammet. Enbart en halvtimme efter avslutad match mot Hagunda var det dags för den avgörande matchen mot Stenhagen. Men vårt upplägg om att vi ställer in oss på fyra raka perioder gjorde oss gott. Det blev som en lite längre periodvila sedan var det bara gå ut och köra. Det var enkelt att ladda om. "Vi var inne i det". Vi behövde inte gå omkring och fundera så mycket och bli nervösa.
Stenhagen började bra och hade mobiliserat mycket energi. Så när de tog ledningen blev det en del funderingar hos oss. Men ganska snabbt tog vi över och vände på resultattavlan. Spelarna började prestera en snabb, teknisk och effektiv innebandy. Stenhagen hamnade i ett läge där de behövde chansa för att komma ikapp och därmed blottade de sig bakåt. Tillslut blev det en ganska enkel resa till 6-1-segern och det var en mycket glad och lättad tränarstab som firade avancemanget tillsammans med spelarna.
Tänk om USM-äventyret hade tagit slut i Stenhagens fina idrottshall. Och det var inte långt borta. Jag var livrädd varje gång killen i Hagunda hade bollen bakom mål som försökte få in bollen "köksvägen". Men Emil var där, varje gång.
Helgens lärdom: Nästa gång måste jag skriva upp spelarna i nummerordning på matchprotokollet. Det är viktigt, särskilt när man möter Björklinge i premiären av HJ19-serien. 7-9 till Sirius slutade den matchen trots den slarviga nummerordningen.
Slutligen: Härligt med en röststark föräldraskara på Stenhagens läktare. Vi vill höra mycket av er den här säsongen.
Tack och förlåt, som någon på radion brukar säga.
Noél Alm Johansson
Tillbaka