Seg lördagsunderhållning

Inlagd: 25 januari 2009


Det var ett småsegt Sirius U som bortabesegrade Arlanda IBK/IBF med 8-5 på lördagen i en match som inte lyfte till någon högre höjd.

Första perioden var inte alls bra, men om vi ska se på det positiva så skapade vi en del bra chanser, och mäktade med 3 mål. Efter en bra inledning av Arlanda så tog vi över och vände underläge 1-0 till ledning 1-2 innan Arlanda gick ikapp. Perioden slutar 3-3.

I den 2:a perioden får den comebackande Joel göra debut i kassen, och skötte detta med bravur! 13 räddningar och två insläppta får ses som mer än godkänt för en kille som inte spelat en match sedan förra våren. Tillbaka till matchen..
Vi spelar upp oss lite i denna mittperiod, och vinner den med totalt 2-0. Målen kom i den 10:e respektive 18:e minuten. 3-4 målet var en klassiker, då den utmärkta frislagsvarianten lyckas ännu en gång.

3:e perioden blir, trots en lite mer målglad tillställning, inte alls någon höjdare. Det är stundtals riktigt lågt tempo, men samtidigt så är det starkt att inte falla in i någon slags falsk trygghet, utan vi tuggar på och gör det vi ska på banan, men inte mer än så. Vi vinner denna med totalt 3-2 och tar hem matchen med 8-5 efter att Arlanda tröstmålat med 16 sekunder kvar. Mest anmärkningsvärt var väl annars Antons kanon till ledning 4-8 som satt stenhårt upp i bortre krysset från distans, riktigt snyggt!

Nu väntar IS Saga i HJ19 Elit och Valhall IBK i div.5 nästa helg. Blir två intressanta drabbningar.

Tillbaka


Biljardbord   |  Biljard   |  Air hockey   |  Fotbollsspel

Skapad av Lagsidan.se   |   Lägg till Favoriter   |   Gör till Startsida   |   Atom & RSS
Meny
Tjäna pengar
Lag i föreningen
Klubbsidan
Egna sidor
Tjäna pengar-katalogen
Sponsorer