Reflektioner kring gårdagen
Inlagd: 30 september 2011, kl 08:22
Här följer lite reflektioner kring gårdagens premiärmatch borta mot RP Handboll i Lambohovshallen...
• Järnvägen gör en klart godkänd första seriematch en sen vardagskväll i Linköping. Vardagsmatcher brukar inte vara det här lagets melodi men man stod upp och krigade för varandra och visade rätt inställning över 60 minuter. Det lovar gott, vi skall aldrig behöva känna efter en match att vi inte gett allt vi har.
• Järnvägen har ett ganska stort sparkapital i anfallsspelet. Det fungerade inte tillfredsställande igår, t.ex. brukar Victor, Rasmus och Micke ligga på 14-17 mål tillsammans, igår blev det totalt 7 tillsamans för dessa tre herrar. Det är ganska talande siffror. Dessutom kommer vi att få stor nytta av rivjärnet Robert Östring framöver när han kommer igång på allvar igen efter sin skada. Han gör fyra mål igår efter bara någon träning men kan höja sig ytterligare och bli jämnare i sitt spel.
I anfallsspelet vill vi se ett större fokus framöver, att man visar större mod i satsningarna och går mer rakt på mål. Kapaciteten finns där och vi vet vad vi kan. Det handlar bara om att ha rätt mod och våga sticka in huvudet i skiten. Det blir bra med tiden om vi får några veckor till tillsammans där vi kan fokusera på att spela ihop laget ytterligare, det är vi helt övertygade om. Vi konstaterar samtidigt att vi måste upp en nivå på träningarna i tuffheten, det måste smälla där, kompisar får vi vara innan och efter träningarna.
• Försvarsspelet var riktigt bra överlag. Den aggressiviteten, rörligheten och samarbetet skall vi bygga vidare på. Det har sett lite ängsligt ut på träningarna men igår stod man upp för varandra och visade att man har ett mycket kompetent försvars- och målvaktsspel. Lite finslipning på små detaljer här och kommande motståndare kommer att få slita hårt för att göra enkla mål framåt.
• Den inledande perioden av andrahalvlekarna måste bli bättre. Det får inte hända igen att vi går ner oss så många procent i nivå i anfallsspelet där. Tack vare den inledningen avgör RP matchen. Det här är dock inget nytt, det händer allt för ofta att detta scenario dyker upp. Vi vet inte hur många gånger vi sett detta fenomen de tre senaste säsongerna. På söndag i hemmamatchen mot Gauthiod måste vi neutralisera denna period och spela med samma glöd och fokus som i övriga delar av matchen. I en så tuff och oviss serie kan dessa perioder bli helt matchavgörande, som igår mot RP.
• Omställningsspelet såg långa stunder bra ut igår och man straffade motståndarna i mycket högre grad än i tidigare matcher denna säsong. Det här måste vi utnyttja ännu mer framöver då vi har bra speed i laget och med rätt tryck i uppspelen kan vi få ännu fler gratismål.
• Vi tycker att vi har bra koll på vad vi måste förbättra. Det är långt mycket bättre än att stå som ett frågetecken och undra vad vi kunnat göra bättre. Det är små detaljer i anfallsspelet och försvarsspelet som vi måste rätta till och utveckla några nivåer, det får vi gå in mer i detalj på under kommande veckors träning. Man får inte glömma att vi måste ha tålamod, det är mycket nytt och många skolas in på för dem ovana positioner. Det kan lätt bli några tekniska fel på feltajmade rörelser eller bollsläpp då. Men vi får inte slarva i passningarna.
• Avslutningsvis konstaterar vi att det ser ut som vi på förhand trodde, att serien kommer att bli ett riktigt getingbo. Det är jämna och tuffa matcher i stort sett rakt över i den första omgången. Har man inte en bra dag kommer man att bli straffad skoningslöst av motståndarna. Det gäller att ha fokus från minut 1 till 60 och visa rätt glöd och inställning genom hela matcherna.
Det här blir en stimulerande och spännande säsong. Det är aldrig kul att förlora, men ska man säga någonting positivt om en förlust så var det att den gav mersmak. Vi kan så mycket bättre än det vi visade upp igår i anfallsspelet och då förlorar vi ändå med endast två måls marginal, det är rätt talande tycker vi.
På söndag skall Gauthiod som inledde starkt med seger mot Mantorp efter 12 - 3 i halvtid få smaka på Järnvägenandan i klassiska Alléhallen. Det är vår borg, där är vi riddarna runt det runda bordet. Ingen sänker vårat svärd där hur som helst.
Tillbaka