Matchresultat
Inlagd: 25 oktober 2011, kl 18:55
Tyresö FBC-Hammarbyhöjden 8-6
Återigen en knapp förlust.
Det blev förlust mot ett för dagen vilt kämpande Tyresö med 8-6 . Det är ingen match som går till historien som den mest publikvänliga , dock spelade vi helt ok bitvis men tyvärr får vi inte den start vi behöver i 3.e perioden då Tyresö gör både 5-3 och 6-3.
Vill dock ge lite cred till Lill-lasse (som åkte på och köra back idag),Tysk,Tolf,Puunberg, och Christer som allihop gör en bra match och sliter som djur. Även skönt att ha Neuman tillbaks som man vet alltid gör minst 3 poäng, dock räckte det inte idag.
Jag var pinsamt dålig idag,fattar inte vad som hände, jag som hade en vit helg och allt... Våran stjärnmålvakt ”Tjompen” hade även han för en gångs skull en mänsklig dag , dock kan vi ju inte räkna med att han ska vara som en vägg ständigt och jämnt.
Vårt försvarsspel lämnar förövrigt en del att önska idag och det är helt oförståligt vilka konstiga beslut vi ibland tar på planen. Det ska vi snacka mer om på Onsdag.
Tyresö har haft det rätt tungt inledningsvis i serien MEN dom har ngr giftiga lirare och jag tror det är fler lag än oss som kommer tappa poäng i Strandhallen.
Spelledigt i helgen sen väntar Vendelsö i Torvalla nästa fredag …
Tillbaka