Matchresultat
Inlagd: 4 mars 2009
IK Ängen-HIBK 1-9
Ängen som brukar vara erkänt svårspelade var i ärlighetens namn inte det idag.Vi/Jag trodde dom skulle spela på gränsen till övertaggat samt ett närkampspel som nog tillhör det tuffaste i serien.
Det var ändå en viktig match för båda lagen idag, vi slåss ju för seriesegern och Ängen för att inte åka ur div 4.
Vi tar initiativet direkt i matchen och rullar boll riktigt fint första 10 min,Ängen har sitt första skott på mål först efter 8min.
Det ska till ett skitmål från Frisell(gör den karln ngr snygga mål?) för att vi ska spräcka nollan och det är Grip assisterar.
Vi får sen ett powerplay som vi förvaltar på bästa sätt. Grip gör 2-0 i öppet mål efter en genialisk passning av Foppa (kan den karln bara göra snygga poäng?)
Det står 2-0 i paus och vi pratar om att försöka spela enklare och göra oss mer spelbara för varandra.Självklart så gör Ängen 2-1 tidigt i 2:a istället efter en felpass i egen zon av ingen mindre än Tony,det hör ju inte till vanligheten att den mannen skänker bort passningar(varken till med eller motspelare)men han försöker iaf rädda upp situationen som uppstår och lyckas sånär,hade nu inte våran läkare Grip ”smittat” sina kedjekompisar Hansson och Frisell med poängkåtarsjukan kanske dom hade kunna ta sig över halva plan och hjälpt sin kompis i nöd men så blev inte fallet utan Ängen tillåts försöka avsluta 3gånger!!! Innan dom slutligen får in bollen i mål på 4:e försöket..
Nu fanns det ändå ingen anledning till oro då vi relativt snabbt gör både 3-1 och 4-1.
I 3.e lyckas vi göra 5 mål till vilket är kanon för oss då vi behövde bättra på våran målskillnad.
Vi vinner tillslut då med 9-1 och noterbart är att vi vinner med stora siffror utan att på ngt sätt spela bländande.
Grip lyckas göra 6 poäng vilket är bra (grattis till poängliga vinsten)
Själv gör man bara 4poäng idag men det gör inget Jag tycker ändå det är bra att ungdomarna kommer underifrån,med Grip i spetsen,som är hungriga och visar att dom också kan..
Skönt med Vinst idag men det är nästa helg det SMÄLLER då förmodligen det kommer avgöras vilket lag som vinner serien, Då möter vi Vendelsö i Sjöstaden och som alla vet har vi revansch att fodra…
Tillbaka