GH - Östervåla 4-5 (straffar)

Inlagd: 12 januari 2012, kl 19:32

Juluppehållet tog äntligen slut och det var dags att för andra gången den här säsongen möta Östervåla ett ungt lag med endast 3 spelare som inte var födda på 90-talet och ett lag som av allt att döma hållit uppe träningen över julen, något som spelarna i GH kanske inte gjort på samma sätt.

Uppladdningen inför matchen handlade i huvudsak om att upplysa de som inte närvarat på lagets enda träning om hur brutalt jobbig denna varit och belysa viktiga detaljer som hur få passningar som gick fram och att Tim blev varvad av Nordan och Malmen under den avslutande idioten. Om det hela handlade om att skrämma upp folk eller helt enkelt bara om att berätta bra historier låter jag vara osagt men ett ovanligt psykologiskt grepp var det onekligen.

GH kom till match med närmast fullt lag så när som på en back. Laget kunde även för första gången under min tid i GH mönstra två ombytta målvakter, något som skulle visa sig betydelsefullt vid en senare skada. Inför matchen betonades vikten av att vara med från början, något som rekordpubliken inte fick se skymten av (snacket verkar gått i stan om att allfyran satt igång, eller åtminstone hade det gjort det i Östervåla).

Östervåla kom nämligen ut med ett helt annat tempo än GH och det dröjde bara två minuter innan det stod 0-1 på tavlan. Det dröjde 7.52 innan comebackande Micke hamnade i protokollet, det handlade dock inte om något mål utan tid på utvisningsbänken. Här följde en tung minut för GH, Edlund satte in en tackling i mittzon som dock träffade väldigt olyckligt, han drog i situationen armbågen ur led och fick lämna isen för denna säsongen. Denna olycksminut i avslutades med att Östervåla dunkade in 2-0 i powerplay, Micke som var missnöjd över den korta vilan drog i det här läget på sig en misconduct och fick därmed en snabb returbiljett till utvisningsbåset.

Efter en direkt dålig förstaperiod höjde sig GH något i andra perioden som slutade 0-0, värt att notera från denna period var att Micke nog uppskattade sekretariatets sällskap lite väl mycket och drog på sig fyra färska minuter i denna period. Det här innebar att Micke efter att ha spelat en och en halv period den här säsongen krigat sig upp på en tredjeplats i den interna utvisningsligan, imponerande!

I tredje perioden kom GH ut som ett nytt lag och utdelningen skulle inte vänta på sig, efter 48 sekunder hade Peter satt dit 1-2. Glädjen blev dock inte särskilt långvarig utan Östervåla kunde gå ifrån till 1-3 knappa två minuter senare. Läget blev än mörkare GH helt missade i ett byte och lirade med sex man på banan i åtminstone en halv minut. I det följande boxplay bröt sig dock Peter loss och hängde snyggt in 2-3. Som sagt boxplay och innan det var över satt 2-4 på en styrning. GH hade bestämt sig och visade upp en riktig fin moral i detta prekära läge. Bara 18 sekunder senare satte Larsson in 3-4 med ett skott som han inte varit i närheten av under den här säsongen(vilket i och för sig inte säger så mycket om skottet). Efter 11.05 kom det äntligen, Antons underbara 4-4. Avslutningen av matchen tillbringades mycket i boxplay men med ett uppoffrande försvarsspel och ett helt formidabelt målvaktsspel med osannolika räddningar stod det 4-4 på tavlan efter full tid och förlängning.
Matchen avgjordes därmed på straffar där Peter och Anton brände sina samtidigt som Östervåla satte två av sina, bonuspoängen fick således följa med ut på landsbygden.

Vi tar med oss en bra tredje period från den här matchen så åker vi till Norrtälje på måndag och tar revansch på Roslagen!


Tillbaka





Arsenal FC   |  Chelsea FC   |  Liverpool FC   |  Manchester United FC

Skapad av Lagsidan.se   |   Lägg till Favoriter   |   Gör till Startsida   |   Atom & RSS
Tjäna pengar-katalogen

E-postlista


Meddela mig vid...
Gästboksinlägg
Utskick
Nyhet
Resultat

Information
Senast uppdaterad
2012-05-15
Besökare
32057
Genereringstid
0,0781 sekunder