Brev till politikerna...

Inlagd: 7 december 2011, kl 22:07


Per-Erik Lyrén´s brev till kommunpolitikerna.

Detta mail sänds ut till samtliga ledamöter i Robertsfors kommunfullmäktige.
På onsdag ska ni i Kf besluta om budget för 2012. I förslaget till budget för BoU ingår bland annat att flytta eleverna i Åkullsjöns 4-6 till Tundalsskolan.
Inför sammanträdet skulle jag vilja att du läser detta mail, oavsett om du är socialdemokratisk ledamot eller har annan partitillhörighet. Om 4-6 i Åkullsjön flyttas så kommer hela skolan vara nedlagd inom några få år, för risken är överhängande att föräldrar i Överklinten då kommer att vilja ha sina barn i Robertsfors.
För varför skulle de gå i Åkullsjön i 1-3 om de ändå ska till Tundalsskolan redan i 4:an? Och om barnen från Överklinten går i Robertsfors kommer antalet barn i Åkullsjöns skola bli för litet för att kunna bedriva en vettig pedagogisk verksamhet, det inser nog de flesta.
En nedläggning av skolan skulle vara förödande för byn. En bys överlevnad bygger på inflyttning, men vem vill flytta till en by om det innebär att deras barn ska tillbringa en timma i buss/taxi varje dag?
Inflyttningen till byn har varit stor de senaste åren, framför allt av barnfamiljer och blivande sådana. Jag själv är en relativt nyinflyttad pappa till två små flickor, och jag hade sett fram emot att dem skulle få gå i skolan nära hemmet. En fungerande skola med stadigt elevunderlag, som dessutom är den enda i kommunen som är certifierad enligt Skola för hållbar utveckling (fd Miljöskola).
Betyder inte det något överhuvudtaget? När det gäller förslaget till budget för BoU så känns det väldigt märkligt att 1-6 på Tundalsskolan, den enda skolenheten med tydligt vikande elevunderlag, har fått få så låga besparingskrav på sig.
I tjänstemännens förslag till besparingar fanns inte antydan till indragningar av lärartjänster på Tundalsskolans 1-6, vilket kan vittna om bristande kreativitet och opartiskhet hos tjänstemännen eller kanske rent av politikers inflytande i utredningen.
Var fanns alternativet att göra om den skolenheten till B- eller C-form? Eller att på annat sätt omorganisera skolan som gör att antalet lärartjänster per elev hamnar på en rimlig nivå? Ingenstans.
Istället fokuserar man på förslag som innebär att lemlästa en fungerande byaskola. Det är också bisarrt att ursprungsförslaget från BoU till Ks, att bara flytta 5-6 från Åkullsjön till Tundalsskolan, i Ks ändrades till flytt av hela 4-6. Varför?
Enligt kommunalrådet med hänvisning till skollagen och den ökade betoningen på stadieindelningen. Problemet är bara att skollagen säger ingenting om stadieindelning. Däremot anges innehållet för respektive ämne i treårsintervaller, men det är skillnad att hänvisa till en lag som säger vad skolhuvudmännen får och inte får göra och deras skyldigheter gentemot elever m.fl., jämfört med att hänvisa till kursplanerna som är ett av flera underlag för den pedagogiska verksamheten i skolorna.
Genom att hänvisa till detta menar man också indirekt att skolorna i kommunen inte kan kommunicera med varandra och komma fram till vilket innehåll ett visst ämne ska ta upp i en viss årskurs.
Det är också anmärkningsvärt att elever, föräldrar och övriga i byn har fått exakt noll information om förslaget till flytt förrän bara några veckor innan förslaget ska slutgiltigt beslutas om.
Vad är rimligheten i detta? Varför inte åtminstone skjuta upp beslutet om flytt till nästa år då man vet mer om ungdomsgymnasiets vara eller icke vara?

Kanske, eller rättare sagt förmodligen, så kommer verksamheten på ungdomsgymnasiet att minimeras, vilket kommer att leda till minskade kostnader för BoU.
När Åkullsjöns skola läggs ner (vilket den kommer att göra om flytten av 4-6 blir av) så kommer det att få konsekvenser. Personligen har jag och min fru redan på allvar börjat fundera över alternativet att kanske flytta tillbaka till Umeå, efter att ha bott i Åkullsjön i knappt två år.
För vi vill inte att våra döttrar ska behöva åka till Robertsfors redan när de är 6 eller 7 år. Vi vill ha långsiktig trygghet och skola nära hemmet, och jag vet att vi inte är ensamma. Jag vet också att jag inte behöver säga vad det innebär i förlorande skatteintäkter. För jag hoppas att inte någon tror att man i ett sådant läge skulle överväga att flytta till Robertsfors eller en annan del av kommunen.
Färre Åkullsjöbor = färre kommuninnevånare = mindre skatteintäkter. Enkel och logisk matematik.
Till er som representerar socialdemokraterna vill jag påminna om att NI lovade inför valet att inte röra Åkullsjöns skola 1-6 (för en påminnelse, se Patrik Nilssons blogg på vk.se, inlägget från 8 september 2010). Nu är ni på väg att bryta detta löfte.
Gör ni det så kan ni räkna med en rejäl nedgång i nästa val. Patrik Nilsson må hänvisa till nödvändigheten av "tuffa beslut", men det är skillnad på tufft (vilket alla beslut om nedskärningar är) och dumdristigt. Jag tillhör den skara

Åkullsjöare som nu får stå med dumstruten i skavrån efter att ha lagt sin röst på (S) i valet. Det misstaget lär inte upprepas, oavsett om jag bor i kommunen eller inte om knappt tre år.

//Per-Erik Lyrén, tvåbarnsförälder och sekreterare i Åkullsjöns byalag

Tillbaka





Foosball   |  Biljardbord   |  Biljard   |  Bordtennisbord

Skapad av Lagsidan.se   |   Lägg till Favoriter   |   Gör till Startsida   |   Atom & RSS
Tjäna pengar-katalogen

E-postlista


Meddela mig vid...
Gästboksinlägg
Utskick
Nyhet
Resultat

Information
Senast uppdaterad
2012-05-25
Besökare
128351
Genereringstid
0,0781 sekunder