Seger i säsongens sista match!

Inlagd: 20 mars 2011, kl 20:19


Fritsla HK revanscherar sig för den senaste förlusten mot Noxon i en lite halvgrinig tillställning som slutar 2-0 till FHK.

Fritsla HK vinner säsongens sista match och tar en rättvis seger. Fritsla dominerar matchbilden från första nedsläpp och drar upp ett hyfsat tempo. FHK tillåter inte Noxon att skapa några egentliga farligheter mot Calle som agerade lugnt som sista utpost. Samtliga femmor bidrog till vinsten och till skillnad från senaste matchen spelade man mer organiserat och höll ihop lagdelarna bättre. Hedberg har ett skott i stolpen under matchinledningen och i bytet efteråt har Kumlin öppen gata och ska lägga in pucken bakom en överspelad Noxonmålvakt (Marcus Norinder, för dagen inlånad från Fotskäls A-lag)....tror alla. Men målvakten gör en monsterräddning och nyper pucken i plocken! Asp drar på sig en holdingutvisning i samband med kamp om pucken. Men Noxon misslyckas fatalt i sitt powerplay och slår ett antal icingpuckar. När Asp kommer in på isen uppstår en konstig situation när Viktor missuppfattar bytet och under några sekunder är Fritsla 6 man på banan, något som domartrion inte upptäcker. Någon minut senare lyckas Fredrik Lind trycka in sin egen retur och ge Fritsla ledningen. Första perioden är annars lite smågrinig där det gnälls och knuffas lite efter avblåsning. Noxonspelarna hävdar att FHK-spelarna slår med klubborna mot överkroppen och spelar allmänt ojuste, men ur ett objektivt synsätt är nog båda lagen lika goda kålsupare.

Första perioden slutar 1-0 i mål och 13-7 i skott till Fritsla.

Fritsla maler på i den andra perioden och naglar sig fast i offensiv zon mot ett decimerat Noxon som blev av med 2 spelare på kort tid. Orken tröt märkbart hos Noxon när FHK kunde rulla runt på 3 spelskickliga femmor. Fritsla utökar sin ledning 07:20 in i andra perioden efter ett snyggt samarbete mellan Hedberg och Asp som sedan får fram pucken till en helt omarkerad Brorsson som kan raka in pucken i nästan tom kasse. Den något griniga stämningen fortsatte vilket gjorde att 2 Noxon-spelare prompt visade sitt missnöje, klev av isen och gick hem (?!).

Andra perioden slutar 1-0 i mål och hela 21-3 i skott till Fritsla. Noxon var klart decimerat till bara 6 man och därför valde man att bryta matchen och dela upp spelarna mellan lagen för att spela av "sista perioden" med mixade lag. Något som inte tas med i den officiella statistiken.

Fritsla HK vinner alltså sista matchen för säsongen efter en övertygande laginsats med 2-0 och förkrossande 34-10 i skott. Matchens lirare måste nog ändå vara Noxons målvakt Norinder som räddar 32 av 34 puckar.


Tillbaka


Arsenal FC   |  Chelsea FC   |  Liverpool FC   |  Manchester United FC

Skapad av Lagsidan.se   |   Lägg till Favoriter   |   Gör till Startsida   |   Atom & RSS
Tjäna pengar-katalogen
Sponsorer














E-postlista


Meddela mig vid...
Gästboksinlägg
Utskick
Nyhet
Resultat

Information
Senast uppdaterad
2012-05-25
Besökare
45213
Genereringstid
0,0781 sekunder