Inför DIF - Rönnby
Inlagd: 26 januari 2011, kl 22:48

I morgon gästas vi av svenska mästarinnorna i Eriksdalshallen.
Det är dags för ett toppmöte igen denna gången ställs vi mot Rönnby.
I bortamötet i november blev det uddamålsförlust efter en jämn match. Vi har sex raka segrar och har häng på KAIS Mora som leder serien. Det är en väldigt viktig match en seger skulle betyda att vi verkligen är med i racet om platseran 1-2 vilket kan bli väldigt avgörande i ett eventuellt slutspel.
Rönnby har efter en stark inledning haft lite tyngre och man har drabbats av skador. I söndags besegrade man Huddinge med 8-4 på bortaplan efter en lite trevande inledning. Rönnby har ett antal spelare som vi måste se upp Malin Hansen och Petra Weiss men även den hyperfarliga duo Karolina Widar och Alice Tonneman som har producerat poäng på löpande band i de senaste matcherna.
Vi har som sagt var sex raka segrar och tog en mycket viktig seger i söndags mot IKSU där vi gör en mycket bra match.
I matchen mot Rönnby gäller det att vi får stopp på deras farliga kontringar och att vi inte blir stressade av deras höga press om de nu spelar så. Vi är som sagt var inne i en bra form just nu och femman med Sara, Ranja och Hermine framför Therese A och Lisah är i mycket bra form. Den femman var bäst i matchen mot IKSU och de skapade målchanser i nästa varje byte.
Matcherna mot Rönnby brukar bli spännande och välspelade matcher allt talar för att det blir så även i morgondagens match då det är två lag som verkligen vill hänga med Pixbo och KAIS Mora i toppen.
Tillbaka