Take it or leave it!
Inlagd: 2 november 2008
Tänkvärd gästkrönika av Peter Bohlin.
Hur många av er känner till att Tävlingskongressen om två veckor säger ja eller nej till en ny seriepyramid, som får konsekvenser långt ner i seriesystemet? Inte många va?
Peter Bohlin, damtränare i Storvreta ger oss här sin åsikt om saken.
Take it or leave it!
Som de flesta säkert känner till så har det pågått en serieutredning inom Svenska innebandyförbundet, den startade för drygt ett år sedan.
Alla intresserade har fått vara med och tycka till om den via förbundets hemsida, därefter har distriktsförbunden haft seminarier angående utredningen både 2007 och nyligen i mitt distrikt (Uppland) även 2008. Det var dock mycket klent deltagande på seminariet 2007 här i Uppland men bättre på det mötet som var nyligen.
För några veckor sedan kallade Upplands Innebandyförbund till ett nytt möte angående serieutredningen, denna gång var det obligatoriskt för samtliga klubbar att delta och det blev bättre uppslutning denna gång. Man skulle delta med en representant för laget och en representant från styrelsen, från min klubb kom ingen från styrelsen men jag var i alla fall där för lagets och daminnebandyns skull. Seminariet delades dessutom upp herrar och damer var för sig vilket jag tycker var bra.
På mötet var vi från damklubbarna rörande överens om att säga nej till serieutredningen, skälet till detta är att utredarna valt att ta elitverksamheten och framför allt damverksamheten som gisslan för att tvinga igenom hela förslaget ograverat. Direktiven är solklara – ta hela paketet annars kastar vi det i soptunnan. Smart eller ”självmål, döm själva.
Jag tycker det är självmål, i alla fall om förbundet vill se till breddverksamheten och den framtida utvecklingen, förslaget är bra för de klubbar som har sportsliga ambitioner och framförallt ekonomiska förutsättningar. Men för alla övriga kan förslaget bil en katastrof om det röstas igenom, och blir det en katastrof för klubbarna så blir det också indirekt katastrof för förbundet.
Bakgrund
Serieutredningen består av representanter från fem stycken distriktsförbund, en representant från Svenska Elitserieföreningen (SEI) och en representant från Svenska Innebandyförbundet (SIBF). Deras uppdrag till Tävlingskongressen 2008 är att lämna förslag till en ny seriepyramid, förändring av serieadministrationen och förlängning av seriespelet.
Som jag ser det så legaliserar SIBF tävlingskongressen att köra över damklubbarna eftersom förslaget är bra på herrsidan ur perspektivet ”tillspetsning” och även i den absoluta toppen på damsidan. Men hur blir det för resten?
Den som har engagerat sig i SIBFs beslutsprocesser på ett eller annat sätt vet att representanterna från Herrverksamheten är väl representerade där besluten tas, tyvärr så kan man inte säga samma sak när det gäller damverksamheten. Vad det beror på är som jag ser det ett separat problem, dock är det illavarslande när förbundets utredare låter de som skall ta beslutet på tävlingskongressen svara Ja – eller Nej och sedan rullar bollen om svaret blir ja och både dam- och herrverksamheterna behandlas helt lika både ur sportslig och ekonomisk aspekt!
FörslagetNu går vi in på själva förslaget, ett nej betyder soptunnan för hela paketet men det är inte så mycket att snacka om för det kommer inte att bli ett nej eftersom damverksamheten antagligen inte är beredda att ta ansvar för sin egen utveckling.
Följande steg skall beslutas på kongressen
- Förslaget till ny seriepyramid för både herrarna och damerna gemensamt (allt eller inget)
- Antalet lag per serie (enligt förslaget eller uppdras till tävlingsgruppen)
- Upp och Nerflyttning (enligt förslaget eller uppdras till tävlingsgruppen)
- Regional indelning från nya division 2 herrar samt division 2 damer,
(enligt förslaget eller Administreras av SIBF ner till respektive division 1 och resterande serier av distriktsförbunden).
Seriepyramiden och antalet nya lag i förbundsserierna
Häng med nu, om kongressen säger ja till förslaget är det klart med en seriepyramid på damsidan bestående av 1 Elitserie, 2 allsvenskor (Norra + Södra) och 6 serier i division 1. Det betyder att kongressen beslutar att utöka förbundsserierna med ytterligare en nivå, jag återkommer till konsekvenserna av detta då jag knyter ihop resonemanget med den nya regionala indelningen av den administrativa strukturen. Den nya seriestrukturen tillför 42 stycken nya lag till förbundsseriestrukturen enligt följande:
Elitserien -2 (14 idag och 12 enligt förslaget)
Allsvenskan damer + 24 (finns ingen allsvenska idag)
Div 1 damer + 20 (40 lag i dagens seriestruktur 60 enligt förslaget)
Om kongressen beslutar att säga ja till serieutredningens förslag går det inte att backa härifrån, då är det ovanstående som gäller. Allting härefter läggs i händerna på kongressen eller SIBFs tävlingsgrupp och tidigast år 2014 kan beslut om eventuella justeringar göras. Dock kan antalet lag i serierna förändras men det är inte kongressen som beslutar utan tävlingsgruppen.
När vi har kommit så här långt så rullar bollen alltså, kongressen kan inte backa och nu kommer det svåra. Hur kommer den regionala och lokala administrativa strukturen se ut? Vad kommer att hända med de lokala distriktsförbunden och hur skall den regionala verksamheten finansieras då SIBF tar in serieanmälningsavgifter för 42 nya lag i förbundsseriespel?
Jag tror ju att SIBF kommer att centraliseras och av de lokala sdf som finns i dag kommer flera av dom att läggas ner till förmån för en ny regional administrativ struktur som kommer längre från klubbarna och därmed kommer också ansvaret för utveckling av breddverksamheten att få en sämre lokal förankring.
Jag har inget emot att tillstyrka förslaget om två allsvenskor eller en minskning av antalet lag i Elitserien med 2 stycken, det tror jag är väldigt bra. Direktuppflyttning utan kval om man vinner en serie är också mycket bra.
Regional serieindelning dödar bredden.
Jag har stor respekt för det arbete som SIBF har lagt ner på serieutredningen, det finns mycket bra saker i den men förbundets syn på beslutsprocessen och möjligheten att påverka de stora och viktiga frågorna är en katastrof. Säg JA annars skiter vi det här säger man, det man lockar med är en ganska bra tillspetsning av herrarnas och damernas yppersta elit men sen återstår det massor av frågor där man säger ”utredningens förslag, eller tävlingsgruppen beslutar”.
Det tycker jag är att underskatta tänkande människor, eller är det så här lätt att leda innebandyrörelsen i fel riktning?
När kongressen beslutar sig för att INTE säga nej till förslaget så säger man samtidigt JA till en ny regional struktur, kolla in den innan ni som tänker rösta ja åker till kongressen. Region A innehåller Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland och Jämtland/Härjedalen. Det blir fina resor det för damerna som spelar i division 2. Min egen region Uppland kommer att innehålla Östergötland, Gotland, Uppland och Södermanland. Den regionen skall för övrigt slås ihop med en annan region som heter Stockholm. För min egen del som tränare för ett damlag i division 2 får mitt lag kanske åka till Gotland för att spela i en regional serie som på serieskalan har nivå 4, eller en seriematch i Eskilstuna. Här finns det många obesvarade frågor och jag ser ett problem, det stavas ekonomi men framför allt återväxt.
Det flesta spelare i vårt distrikt som idag spelar i division 2 eller 3 består till stor del av många unga spelare som fortfarande pluggar. Nu skall de sitta flera timmar och kanske till och med avsätta hela dagar för att resa till en seriematch i division 2. Jag tror inte att detta kommer att inspirera unga tjejer att börja spela innebandy. En annan frågeställning är hur finansieringen ser ut, utredningen har haft för ögat att förbundet inte skall förlora några intäkter på den nya seriestrukturen. Jag ser ingenting i utredningen om att man skall säkra att klubbarna inte får mer kostnader för att bedriva verksamheten. SIBF har ju säkrat sina intäkter med de 42 nya lagen i förbundsseriestrukturen så dom klarar sig självklart.
Hur de distrikt som idag inte har en nivå under division 2 skall klara av att finansiera sin verksamhet får någon förnuftig person förklara för mig. Jag ser framför mig hur kostnaderna för breddverksamheten kommer att öka, spelarna får betala mer för att klubbarna skall ha råd att spela i division 2. Förbundet är ändå skenbart generösa då utredningen erbjuder möjligheten att den regionala strukturen får administrera herrarnas och damernas division 2. Men faktum kvarstår, SIBF har tagit upp 42 nya lag till sin ekonomiska struktur och de lag som man tappar på herrsidan i division 2 får damerna täcka upp, som sagt SIBF skall inte förlora på detta.
Jag är klart oroad över hur utvecklingen kommer att bli, jag är minst lika oroad över förbundets sätt att fålla in de delegater som skall ta beslutet på kongressen.
Take it or leave – är det så innebandyns utveckling skall styras?
/Peter Bohlin, tränare i Storvreta
Krönikörens åsikt behöver inte spegla DIFs åsikt, utan är hans egna.
Tillbaka