Älvsbygymnasterna  

Gymnastikgymnasiet

Älvsbyns kommun och Älvsby Folkhögskola i samarbete med Älvsbygymnasterna startade Sveriges första (?) gymnastikgymnasium 1999.
 
Här kan du som tycker om gymnastik få träna på den nivå som passar dig. Tillsammans med vår träningsansvarige lägger du upp din individuella träningsplan och har möjlighet att skräddarsy dina gymnasiestudier med de kurser du är intresserad av.
Du kan dessutom förlänga dina studier så att de omfattar 4 år i stället för normala 3 år. Detta ger dig möjlighet till mer träning dagtid och färre ämnen/kurser per år att koncentrera dig på, i praktiken innebär det större chanser till höga betyg.
 
Flera av Sveriges mest framgångsrika gymnaster har läst hos oss; Jimmi Boström, George Foo, Björn Slånvall, Toni Simonen, Stina Lundqvist och Moa Larsson för att nämna några.
 
Älvsbyns gymnasium är litet men mycket flexibelt. Alla elever har tillgång till egen bärbar dator under studietiden och körkortsutbildningen är subventionerad.
 
För dig som inte är från Älvsbyn är det möjligt att bo på internat med helpension på Folkhögskolan, där bor idrottare från sim- och skidgymnasiet också.
 
För mer info:
Älvsby Folkhögskola   www.afhs.nu
Älvsbyns gymnasium   www.alvsbynsgymnasium.se
 







Foosball   |  Biljardbord   |  Biljard   |  Bordtennisbord

Skapad av Lagsidan.se   |   Lägg till Favoriter   |   Gör till Startsida   |   Atom & RSS
Tjäna pengar-katalogen

E-postlista


Meddela mig vid...
Gästboksinlägg
Utskick
Nyhet

Information
Senast uppdaterad
2012-05-23
Besökare
68825
Genereringstid
0,0781 sekunder